Codziennik

Dziś u Dominikanów - Zaduszki Jazzowe..

XXIV msza św. jazzowa w intencji zmarłych muzyków, stanowiąca zakończenie 55 Krakowskich Zaduszek Jazzowych zostanie odprawiona w bazylice (Klasztor OO. Dominikanów w Krakowie)w dniu dzisiejszym o godz. 19.30. po mszy będzie można posłuchać wielu zaproszonych muzyków. Preizol Band dostał zaproszenie do wzięcia udziału w w/w Uroczystości.

Tradycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych sięga lat 50-tych, gdy w Polsce nie brakowało już muzyków światowego formatu, a ich jedynym problemem był... brak czasu na wspólne granie.Jedynym dniem w ciągu roku, w którym wszyscy dysponowali czasem, był Dzień Zaduszny. I właśnie tego dnia w 1954 roku doszło do spotkania polskich jazzmanów na sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Krakowie przy ulicy Królowej Jadwigi. Chociaż tamto muzykowanie nie miało charakteru koncertowego, a było to pierwsze ogólnopolskie jam session, to i tak do historii przeszło jako pierwsze

Krakowskie Zaduszki Jazzowe.Pisząc o krakowskim festiwalu nie można nie wspomnieć o jednej z towarzyszących mu imprez. Trudno nazwać to imprezą, bowiem jest to coś w rodzaju misterium. Zainicjowana w roku 1987 przez Jana Budziaszka Msza św. Jazzowa w intencji zmarłych muzyków jazzowych, celebrowana od tego czasu dorocznie w kościele oo. Dominikanów stanowi od ponad dwudziestolecia jakże znamienne zakończenie festiwalu. W festiwalowy program została oficjalnie wpisana dopiero w czasach postkomunistycznych.